Kurumsal
1) HÜRKALIP’IN KURULUŞU VE FAALİYET ALANLARI

Hadi Usta ile başlayan serüven; 1945 yılında daha 15 yaşında iken çıraklığa başlayan Hadi Usta 1947 yılında darphanenin kalıp ustası Lütfi Usta’nın atölyesinde kalfalığa başladı. İlk kez burada lastik taban kalıpları imalatına başlanmıştır. Burada Avrupa’nın en büyük lastik fabrikası olan Gıslaved ‘e kalıp yapılıyordu. İlk kalıphanesini 1949 yılında Lütfi Usta’nın oğlu ile ( Behsat Büyükdikmen ) beraber Karagümrükte açmıştı. 1962 yılı sonunda tek başına Edirnekapı da Hadi Usta kalıp atölyesini kurdu. O dönemde çalışan , şimdiki birçok kalıp ustası onun öğrencisidir. 1970 yılında artık kendi döküm işlerini ve dışarıya fason döküm işi yapmıştır. İyi ustaların elinde yoğrulan Hadi Usta ( Hadi Hoşman ) 1972 senesinde Türkiye’de ilk ÇAÇA kalıbını yapmıştır. Bu hem ülkemizde hem de yurt dışında büyük ilgi görmüş, Fransızlar aynı modeli taklit etmişlerdir. Müşterileri arasında ; Yıldız Plastik, Gıslaved, Levent Plastik (şimdiki Puma ), Adidas, Yerçizen, Alarko (döküm kokil kalıpları ), Ziylan, Tabsan, Ceylan, Sümerbank gibi birçok ilke imzasını atmış büyük fabrikalar ilk akla gelenlerdir. 1985 senesinde Hadi Usta, oğlu Arslan Hoşman ile birlikte çalışmaya başlamıştır. 1995 yılında firmalarını limited şirkete dönüştürmüşlerdir. Hürkalıp kurulduğu yıldan bu yana taban kalıpçılığı konusunda, Türkiye’de bir çok ilk' e imza atma şansını bulmuştur. Hürkalıp bugün gelişen teknoloji ile büyümüş, bilgisayar destekli CNC makine parkuru ile müşterilerine son derece düzenli ve eksiksiz hizmet vermektedir.

2) İMALAT GRUBU VE KULLANIM ALANLARI

Ayakkabı hazır taban, ökçe, ökçe kapağı, çizme, (sayalı basımada uygun ) maçalı enjeksiyon, vulkanize, PU,TR,TPU,PVC ve kauçuk basımına uygun ayakkabı yan sanayi kalıpları öncelikli olmakla birlikte her türlü şişirme, vulkanize, metal enjeksiyon, plastik enjeksiyon, bakalit, dövme, transfer baskı, modelleme ve işleme işlerini de bünyemizde gerçekleştirebiliyoruz. Öncelikli olarak ayakkabı sanayi ve seri üretim yapan imalatçılar bizim ana müşteri grubumuzu oluşturmaktadır.


3) İMALAT SIRASINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR

Genellikle nitelikli malzeme temininde yaşadığımız problemler başta , yetişmiş eleman ve sektörel tutarsızlık bizim için sorun teşkil etmektedir.

4) İMALATTA KULLANDIĞIMIZ TEZGAHLAR VE YAZILIM PROGRAMLARI

Kalıp ve model işlemesine uygun cnc tezgahlarımızla dünyanın en gelişmiş kontrol ünitelerinden Siemens 840d desteğiyle Think Desing ve Hypermill Cad/Cam Programı ile tasarımlarımızı oluşturup işleme yapmaktayız.

5) SEKTÖRÜN SORUNLARI VE SEKTÖRDE KARŞILAŞTIĞIMIZ HAKSIZ REKABET ANLAYIŞI İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİMİZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Türkiye kendi insanına ve üreticisine öncelikle güvenmelidir. Bu güven ile ancak kalkınabilir ve para kazanabiliriz. İtalya’ya verilen bunca kalıp parası hem kendi ekonomimize hemde sektöre zarar vermektedir. Orada yapılan tüm kalıpları yapacak burada da iyi yetişmiş kalıp ustaları vardır. Gereken yatırımla hem eleman yetiştirilecek, hem de ülke ekonomisine büyük bir katkıda bulunulacaktır. Hammadde temininde ve tahsilatta yaşadığımız sıkıntılar devletin uyguladığı dengesiz politikalar ile birleşince üretim gücümüzü etkiliyor. Sigortalı işçinin maliyeti çok yüksek olduğundan sigortasız işçi çalıştıranlar haksız rekabet yaratıyor. Eğitimde özel sektör-devlet işbirliğinin olmaması elaman yetiştirme yükünü ve kaliteyi sadece bizlerin belirlemesine dolayısı ile artı yük olarak tekrar bize dönmesine neden oluyor.

6) BİZİ VE ÜRÜNLERİMİZİ SEKTÖRDEKİ RAKİPLERİMİZDEN AYIRAN ÖZELLİK

En büyük özellik ayrıntıda gizlidir. Hürkalıp' ı rakiplerinden ayıran en önemli unsurlar özellikle kalıp konusundaki bilgi birikimi ve kanıtlanmış hizmet kalitesidir.Diğer önemli bir özellik ise teknolojide meydana gelen, hızlı gelişimi takip ederek Türkiye'ye en uygun çözümü getirmeye çalışması, tecrübeli personeli ile kaliteli hizmet anlayışıdır. Vizyon Kalıp ve Maket Modelleme konularında daha fazla teknolojik çözümler üretmek ve yenilikleri sürekli takip ederek müşterilerimize , beklentilerinin üzerinde hizmet ve ürün sunmak; yüksek nitelikli standartlara uygun , sektörün önde gelen şirketleri arasında yer almaktır. Misyon müşterilerimiz her zaman güvenilir ve kaliteli hizmet sunmayı iş performanslarını arttırırken, zamandan tasarruf etmelerini sağlamaktır.

7) ÜRÜNLERİMİZLE İLGİLİ ARGE ÇALIŞMALARIMIZ

Ürünlerimizin daha kaliteli ve avrupa standartlarında olabilmesi için yaptığımız araştırmamızda, hala ayakkabı taban ölçülerinde yapılan yanlışlıklar ve bunların giderilmesi için hazır olarak ortaya konulan bir program olmamasıdır. Bizde bunun için TEKMER destekli projemiz olan kendi tasarım programımızı yapmaya kara verdik. Bize sağlanan bu destekle bize kendi deneyimleriyle yardımcı olmak isteyen herkese kapımız açıktır.

DEĞERLERİMİZ

1 Müşteri odaklılık
2 Güvenilirlik
3 Yenilikçilik
4 Dinamizm
5 Verimlilik
6 Takım ruhu

 

Copyright © 2013 www.hurkalip.com .All Rights Reserved | Tasarım ve Kodlama : Alcom Yazılım